Kicsi korom óta kerestem valamit, ami több annál a világnál, amit a szemünk lát. Persze, akkoriban ezt nem tudtam volna megfogalmazni, csak azt tudtam, hogy érdekel minden, ami természetfölötti. Érdekelt a szellemidézés, az ufók, a varázslás, és minden ehhez hasonló, ami csak az általános iskolások körében szóba kerülhet.
Nagynéném, aki akkortájt már megtért keresztény volt, sokat beszélt a hitről és Jézus Krisztusról a családi összejöveteleken szüleimnek és nagyszüleimnek. Azt gondoltam, ez olyan „felnőttes” dolog lehet, mert nekem azelőtt nem beszélt senki Istenről.
Egyszer véletlenül meghallottam, hogy a család bölcsei a jövőről társalognak, arról, hogy mi lesz akkor, ha eljön Jézus. (Valószínűleg a Jelenések könyve lehetett a téma.) Több se kellett, odakucorodtam az ajtóba – nehogy észrevegyenek – és titokban hallgattam őket. „Végre valami olyan dolog, amiről még nem hallottam, ami nem mindennapi, és hát a jövő... Ki ismerné a jövőt?” – gondoltam.
Ezután a hallgatózás rendszeressé vált, míg egy nap összeszedtem magam és a nagynéném elé álltam. Arra már nem emlékszem, miket kérdeztem, de az eredmény az lett, hogy egy gyülekezeti alkalmon találtam magam. Kb. 12 éves lehettem ekkor. Először találkoztam keresztények sokaságával, és már az első vasárnapi istentiszteleten úgy döntöttem, én is keresztény leszek. Ezután be is merítkeztem, mert mondták, hogy így kell tenni.
Eleinte rendszeresen eljártam az istentiszteletekre, de a nagy lelkesedés csak kb. fél évig tartott. Nagyon szerettem volna valami érdekeset, valami természetfölöttit megtapasztalni, de nem voltam kitartó. Hogy nem voltam elég odaszánt, vagy a szívem nem volt kész, nem tudom, mindenesetre hátat fordítottam Istennek, még mielőtt elkezdhetett volna igazán munkálkodni bennem.
Alapjában véve engedelmes gyerek voltam, szerintem... (Bár erről a szüleim tudnának hitelesen nyilatkozni.) Igyekeztem szót fogadni, megfelelni a család, az iskola, a barátok által támasztott elvárásoknak. Természetesen nem voltam mintagyerek, én is tettem rossz fát a tűzre, de hát csínytevések nélkül nem is lenne igazi a gyerekkor, még ha kicsit nagyobbak is azok a csínyek. A szüleimre nagyon felnéztem. Azt hiszem olyannyira, hogy Isten helyét foglalták el a szememben (ami tizenéves korig talán még nem is olyan nagy baj). Szerencsésnek éreztem magam, hogy teljes családban élhetek a nálam fiatalabb fiútestvéremmel és a szüleimmel. Jó anyagi körülmények között éltünk, mindenünk megvolt, ami szükséges, sőt annál több is.
Fél évvel azután hogy felvettek az egyetemre, szüleim elváltak. Ez az esemény az életünk minden területén – mind családi, mind érzelmi, mind anyagi téren – változásokat hozott, persze negatív irányba. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a család minden tagja jócskán kapott sebeket. Azt nem tudom pontosan megmondani, hogy kin milyen sérelmek estek, csak azt, amit én átéltem: Ha elmondtam a véleményemet, fájdalmat okoztam... Vagy éppen én voltam az oka annak, hogy a szüleim nem lettek újra egy pár... Kaptam információkat, amiket nem tudtam feldolgozni, mert talán soha nem is kellett volna megtudnom... Rossz voltam, mert nem tudtam alkalmazkodni az újonnan kialakult helyzethez... Egyre többen csalódtak bennem... – Sorolhatnám még a problémákat, de nem teszem, mert nem ez a lényeg, hanem az, hogy ezek is hozzásegítettek, hogy majd pár évvel később az Úrhoz forduljak.
Furcsa látni, hogy azok az emberek, akiket korábban tökéletesnek hittünk, akikre felnéztünk, hibázhatnak. Nekem is elveszett az a biztonságérzetem, amit a család nyújtott. Össze voltam zavarodva, és a magam módján próbáltam „gyógyítani” a sebeimet. A barátaimhoz menekültem és a bulizásba vetettem magam. Igaz ugyan, hogy nem lett belőlem alkoholista, de az egyetemi évek alatt elég ritkán fordult elő, hogy hajnalban egy buliból józanul tértem volna haza. Kb. 5 évig éltem így.
Aztán az egyetem végéhez közeledve már nagyon betelt a pohár. Megundorodtam attól, amit csinálok. A családunkban kialakult állapotokat nem tudtam helyén kezelni, azt éreztem, hogy nem vagyok boldog, tele vagyok gyűlölettel és dühvel. A problémáimat nem akartam tovább az addigi „módszerekkel”, orvosolni, ezért inkább mellőztem a haverok társaságát, és szinte egyik pillanatról a másikra felhagytam a bulikkal, az alkohollal és a cigivel. (Hihetetlen, mert még csak nem is imádkoztam, de Isten már munkálkodott bennem.)
Szóval, valamiért azt éreztem, hogy ahogyan élek, az nem jó. Fogalmam sincs, miért volt ez, hiszen Isten felé semmilyen lépést nem tettem. Ki tudja, talán beérett, hogy a nagynéném 12 éven keresztül imádkozott értem?... A lényeg, hogy elkezdtem egyre többet feljárkálni hozzá és a családjához, majd néhány hétre be is költöztem oda. Ez az időszak olyan volt számomra, mint egy nagy betegség utáni rehabilitáció. Kezdett visszatérni a jó kedvem. (Most már látom, hogy ez elkerülhetetlen, ha valaki huzamosabb időt eltölt Istent szerető emberek között.) Először csak élveztem a helyzetet, aztán egyre inkább érdekelt, hogy mi okozza ezt: „Miért érzem jól magamat közöttük? Miért van az, hogy ők tudják élvezni az életet? Ők miért tudnak boldogan élni, és – még inkább – hogyan képesek erre?” – Felvettem a megfigyelő állást, és rájöttem, hogy az egyértelmű különbség: Isten. Isten jelenléte az, ami mássá teszi őket, és Isten hiánya az, ami máshol nincs meg.
Elkezdtem hát keresni Istent a magam módján. Bibliát ugyan nem vettem még a kezembe, de a nagynénémet annál nagyobb buzgósággal faggattam. Majd elkezdtem megfigyelni az imáit. Én eleinte még nem mertem imádkozni, de azért egy-két hangos „Ámen”-t kimondtam.
Egy alkalommal a nagynéném ismét az Úrhoz fordult: dicsérte őt, énekelt neki, míg én csak figyeltem. Aztán egyszer csak elkezdtem sírni, de nem értettem, hogy miért – „Mi ez? Nem is akarok sírni! Mi történik?” A dalban énekelt szavak nyílként hasítottak a szívembe, mintha az Úr személyesen nekem mondta volna, és így hívott volna hangosan. A „Jézus, Te vagy minden álmom” c. dicséret volt ez, melynek a szövege így szól: „Én még mit sem tudtam Rólad, Te már akkor szerettél, anyám méhétől fogva rám gondot viseltél. A magam útját jártam, mikor szelíden hívtál, a szívemre beszéltél és megváltoztattál…”
Ahogy a szövegben is van, az Úr valóban keresett. Már akkor, amikor én még tőle távol kallódtam a világban. A nagynéném nem adta fel. Valamilyen módon mindig beszélt nekem Isten dolgairól, és próbált meggyőzni, de én nem engedtem a hívásnak. Féltem otthagyni azt a sok „jó” dolgot, amik örömet okoztak: mint például a bulizás, az istentelen barátok, a világi zene, a horror filmek. (Mondjuk, ez utóbbiak inkább félelmet keltettek bennem, nem is értem, miért szerettem őket...) Szóval, ezt a dalt személyes üzenetnek vettem, és hát, ha maga a mindenható Isten szólít, arra felelni kell. Akkor döntöttem igazán az Úr mellett. Nem foglalkoztam semmivel, mindenben Istent kerestem.
Egyre többet kérdeztem, ill. beszéltem az Úrról, és egyre gyakrabban jártam el imaalkalmakra néhány megtért kereszténnyel együtt. Egy idő után már hangosan is mertem imádkozni, de persze csak keresztény berkeken belül. Néhány embertől már így is megkaptam, hogy fanatikus vagyok, vagy éppen, hogy nem vagyok normális, de szerintem Isten nem így gondolta, és nekem ez mindennél jobban számít.
Nagynénémmel és unokahúgommal elkezdtünk gyülekezetet keresni, remélve, hogy majd megtaláljuk szellemi otthonunkat. Egy alkalommal még egy keresztény konferenciára is elmentünk, ahol ismét elmondtam a megtérő imát és szívembe fogadtam Jézust. Ez életem legjobb döntése volt. Amikor kimondtam a szavakat, tudtam, hogy Isten hallja, és mintha mosolyogva átölelt volna, betöltött szeretetével.
Jó néhány gyülekezetben jártunk, mire eltaláltunk a Veszprémi Keresztény Közösségbe. Már az első alkalommal azt éreztük, hogy „Igen, megvan, ez az a hely!” Istentisztelet után örömtáncot jártunk a parkolóban, s közben úgy kacarásztunk, mint az óvodások. Nem érdekelt, hogy ki mit gondol, mert ez nem csak a mi örömünk volt, hanem Istené is. Azt pedig nem lehet elfojtani.
Ahogy telt-múlt az idő, Isten úgy építette a hitemet megtapasztalásokon, tanításokon, keresztény testvéreken keresztül. Szinte minden alkalmat megragadtam, hogy részt vehessek valamilyen gyülekezeti programon, hiszen ez számomra egyet jelentett azzal, hogy találkozhatok Istennel. Közben azt éreztem, hogy be kell merítkeznem. Most már valóban tudatosan és hitből, hiszen az első alkalomra, ami még gyerekkoromban történt, szinte már nem is emlékeztem. Mármint arra igen, hogy megtörtént, de hogy miért is tettem, arra nem... Ehhez mérten akkor hátat is fordítottam Istennek, és nem éltem éppen neki tetsző életet. Most úgy éreztem, ezt le kell mosnom magamról, aminek viszont csak egy módját ismertem. Így hát megvallottam a bűneimet, és hittel bemerítkeztem Jézus halálába és feltámadásába. Hiszem, hogy ettől a ponttól kezdve már semmi sem akadályozhatja meg az Istennel való kapcsolatomat.
Azóta, hogy Jézus Krisztust a szívembe fogadtam, az életkörülményeim is változtak, ezúttal jó irányba. El tudtam kezdeni egy új életet mind szellemileg, mind egzisztenciálisan. Bár a diplomám megszerzése után 9 hónapig nem kaptam munkát, azóta 2 éven belül a második helyen dolgozom (Na, nem azért, mert elküldtek, hanem mert a jelenlegi főnököm elhívott a korábbi munkahelyemről. Ez is Isten dicsősége!) Anyagilag saját lábra álltam, el tudtam költözni otthonról, és önálló életet kezdtem.
A régi barátaim közül csak néhánnyal tartom a kapcsolatot, de velük sem mondhatnám, hogy túl szoros a viszony. Én ma is szeretem őket, de ha valaki átadja magát Istennek, akkor már nem tud közösséget vállalni olyan dolgokkal, mint megtérése előtt. Ha korábban olyanokkal jártunk együtt, akik az istentelen vonalat képviselik, ez az eltávolodás elkerülhetetlen. Hacsak nem teszünk bizonyságot nekik Jézusról, és ők is meg nem változnak.
Persze, a megtérésem óta is lettek olyan új barátaim, akik nem hívők, de ez természetes is, hiszen szeretem az embereket. Csak azt nem szeretem, amikor az emberek rossz dolgokat tesznek. Akkor inkább nem közösködök velük. Jézus Krisztusról viszont nagyon szívesen beszélek mindenkinek.
A szabadidőm nagy részét igyekszem keresztény testvérekkel tölteni, hiszen egymás által tudunk épülni, és ha együtt vagyunk, tudjuk erősíteni egymás hitét. Mindemellett gyülekezetünk tagjait remek humorérzékkel áldotta meg az Úr, szóval a jó hangulat garantált bármely alkalmon. Velük érzem igazán jól magam.
Soraimat kedvenc igémmel zárom, ami a megtérésem időszakában nagyon sok erőt adott: „Ha Isten velünk, ki lehet ellenünk?” (Róma 8,31.)
Veszprém, 2012. november